Visit our Facebook page for live event updates and photos.

 

Thursday, December 13th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline

  • Game 1 Girls: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School

    • Final Score: Maimonides School 60 - North Shore Hebrew Academy 37

      • Leading Scorers: Daniella Bessler 28 - Noga Arjang 11

  • Game 2 Boys: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School

    • Final Score: Maimonides School 51 - North Shore Hebrew Academy 34

      • Leading Scorers: Eytan Pomper 17 - Jack Ruben 10

  • Game 3 Girls: Farber Hebrew Day School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls

    • Final Score: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 61 - Farber Hebrew Day School 21

      • Leading Scorers: Leah Weiss 8 - Chana Fischer 9

  • Game 4 Boys: Farber Hebrew Day School at Hillel Yeshiva High School

    • Final Score: Hillel Yeshiva High School 59 - Farber Hebrew Day School 50

      • Leading Scorers: Morris Tobias 13 - Yehuda Wrotslavsky 13

Friday, December 14th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline

  • Game 5 Boys: Maimonides School at Farber Hebrew Day School

    • Final Score: Maimonides School 83 - Farber Hebrew Day School 42

      • Leading Scorers: Jon Rears 15 - Yehuda Wrotslavsky 22

  • Game 6 Girls: Maimonides School at Farber Hebrew Day School

    • Final Score: Maimonides School 71 - Farber Hebrew Day School 18

      • Leading Scorers: Tova Gelb 24 - Chana Fischer 8

Friday, December 14th – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill

  • Game 7 Girls: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls at North Shore Hebrew Academy

    • Final Score: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 36 - North Shore Hebrew Academy 30

      • Leading Scorers: Tobi Herman 12 - Lielle Waldman 8

  • Game 8 Boys: Hillel Yeshiva High School at North Shore Hebrew Academy

    • Final Score: North Shore Hebrew Academy 44 - Hillel Yeshiva High School 41 OT

      • Leading Scorers: Jacob Setton 17 - Morris Tobias 12

Saturday, December 15th – At Brookline High School, Schluntz Gym, 115 Greenough Street, Brookline

  • Game 9 Girls: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School

    • Final Score: North Shore Hebrew Academy 51 - Farber Hebrew Day School 10

      • Leading Scorers: Daniel Golyan 10 - Jennifer Magier 6

  • Game 10 Boys: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School

    • North Shore Hebrew Academy 75 - Farber Hebrew Day School 44

      • Leading Scorers: Ethan Abizadeh 19 - Yehuda Wrotslavsky 20

Saturday, December 15th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline

  • Game 11 Girls: Maimonides School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls

    • Final Score: Maimonides School 56 - Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 31

      • Leading Scorers: Tova Gelb 25 - Mia Gerzberg 6

  • Game 12 Boys: Maimonides School at Hillel Yeshiva High School

    • Final Score: Maimonides School 52 - Hillel Yeshiva High School 40

      • Leading Scorers: Judah Kosowsky 14 - Morris Tobias 12

Sunday, December 16th  – At Pine Manor College, Brunelli Court, 400 Heath Street, Chestnut Hill

  • Game 13 Boys Consolation Game

    • Final Score: Farber Hebrew Day School 74 - Hillel Yeshiva High School 41

      • Leading Scorers: Jeremiah Wolfe 20 - Joseph Ades 11

  • Game 14 Girls Consolation Game

    • Final Score: North Shore Hebrew Academy 47 - Farber Hebrew Day School 17

      • Leading Scorers: Ariella Hajibay 15 Jennifer Magier 8

Sunday, December 16th – At Maimonides School, Judge J. John Fox Athletic Center, 34 Philbrick Road, Brookline

  • Game 15 Girls Championship Game

    • Final Score: Maimonides School 56 - Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls 33

      • Leading Scorers: Tova Gelb 26 - Mia Gerzberg 11

  • Game 16 Boys Championship Game

    • Final Score: Maimonides School 59 - North Shore Hebrew Academy 48

      • Leading Scorers: Judah Kosowsky 14 - Ethan Abizadeh 14

2018-2019 Tournament Team Records:

Girls
Team Name Wins Losses
Maimonides School 4 0
Ma'ayanot Yeshiva High School for Girls 2 2
North Shore Hebrew Academy High School 2 2
Farber Hebrew Day School 0 4
Boys
Team Name Wins Losses
Maimonides School 4 0
North Shore Hebrew Academy High School 2 2
Hillel Yeshiva High School 1 3
Farber Hebrew Day School 1 3
 
unnamed-1.jpg