Thursday, December 13th

1:36-2:20 pm: Tournament Kick Off!  Maimonides School Pep Rally - High School Students (Fox Gym)

1:00-3:00 pm: Teams arrive and check in (Saval Auditorium)

3:15 pm: Tournament Teams Orientation and Mincha (Maimonides Shul) 

At maimonides school  judge j. john fox Athletic Center, 34 philbrick road, brookline

4:00 pm - Game 1 Girls: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School

5:30 pm - Game 2 Boys: North Shore Hebrew Academy at Maimonides School

7:00 pm: - Game 3 Girls: Farber Hebrew Day School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls

  • Dinner for Participants of Game 1 & 2 (Saval Auditorium)

8:30 pm: - Game 4 Boys: Farber Hebrew Day School at Hillel Yeshiva High School

9:55 pm: Maariv (Maimonides Shul) 

10:00 pm: Dinner for Participants of Game 3 & 4 (Saval Auditorium) 

10:45 pm: Participants return to host families (van drop-off) 

Friday, December 14th

8:00 am: Participants arrive at Maimonides (van pick-up), Shacharit (Maimonides Shul)

8:45 am: Breakfast (Saval Auditorium)

9:00 am: Vans bring participants to Pine Manor College

AT MAIMONIDES SCHOOL  JUDGE J. JOHN FOX Athletic Center, 34 PHILBRICK ROAD, BROOKLINE   

9:30 am - Game 5 Boys: Maimonides School at Farber Hebrew Day School

11:00 am - Game 6 Girls: Maimonides School at Farber Hebrew Day School 

AT PINE MANOR COLLEGE BRUNELLI COURT, 400 HEATH STREET, CHESTNUT HILL

9:30 am - Game 7 Girls: Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls at North Shore Hebrew Academy

11:00 am - Game 8 Boys: Hillel Yeshiva High School at North Shore Hebrew Academy

12:30 pm:  Tournament participants: Vans return participants from Pine Manor to Maimonides

Lunch (Saval Auditorium)

2:00 pm: Vans return participants to host homes to prepare for Shabbat

3:35 pm: Vans or hosts drop off participants at Maimonides Saval Building for Mincha, Kabbalat Shabbat and evening program

3:53 pm: Shabbat Begins - Candle Lighting

5:30 pm: Shabbat Dinner with members of the Maimonides Kehillah (Saval Auditorium)

  • Dvar Torah and Welcome by Rabbi Huff

  • Kiddush, Hamozti

  • Dvar Torah by student participant

  • Zemirot - Singing

  • Benching

6:45 pm: Rotating Learning: Group Discussions led by Michal Bessler, Rabbi Ehrenkranz, Rabbi Riesel, Rabbi Chait, Rabbi Jaffe, Miryam Cohen, and Rabbi Silverstein

8:00 pm:  Eureka! 

10:00 pm: Dessert, Ping-Pong and Schmoozing Time

10:30 pm: Depart to hosts' homes

Shabbat Saturday Program, December 15th

8:30 am: Shacharit (Maimonides Shul)

11:00 am: Kiddush (Saval Auditorium)

11:30 am: Dvar Torah (Maimonides Shul) - Rabbi Yaakov Jaffe, Maimonides Kehillah, Maimonides School Dean of Judaic Studies

  • Tournament participants and Kehillah

12:00 pm: Lunch (Saval Auditorium)

  • Dvar Torah by student participant

  • Benching

1:30 pm: Free time/Menucha (hangout at Maimonides; games available in high school corridor or return to host homes)

3:40 pm: Return to Maimonides for Mincha

4:05 pm: Seudah Shlishit - Singing, Dvar Torah by student participant

4:45 pm: Maariv, Festive Community Havdalah 

4:54 pm: Shabbat ends - Return to host homes (van or host drop-off)

6:30 pm: Participants return to playing venues (van drop-off)

Saturday Night, December 15th

AT Brookline High school,  Schluntz gym, 115 greenough Street, brookline

6:45 pm - Game 9 Girls: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School

8:15 pm - Game 10 Boys: North Shore Hebrew Academy at Farber Hebrew Day School

AT MAIMONIDES SCHOOL  JUDGE J. JOHN FOX athletic center, 34 PHILBRICK ROAD, BROOKLINE

7:15 pm - Game 11 Girls: Maimonides School at Ma’ayanot Yeshiva High School for Girls

8:45 pm - Game 12 Boys: Maimonides School at Hillel Yeshiva High School

10:20 pm: All participants BBQ dinner (Saval Auditorium)

11:15 pm: Return to host homes (van drop-off)

Sunday, December 16th

8:00 am: Participants arrive at Maimonides for Shacharit  (van drop-off)

8:40 am: Tournament Breakfast (Saval Auditorium)

  • Special Guest Speaker: A.J. Edelman, Israel Skeleton Olympic Team, 2018

    Winter Olympics in Pyeongchang, South Korea

AT PINE MANOR COLLEGE BRUNELLI COURT, 400 HEATH STREET, CHESTNUT HILL   

(Schedule may vary based on participating teams)

10:00 am - Game 13 Boys Consolation Game 

11:30 am - Game 14 Girls Consolation Game

AT MAIMONIDES SCHOOL  JUDGE J. JOHN FOX Athletic center, 34 PHILBRICK ROAD, BROOKLINE

10:30 am - Game 15 Girls Championship Game

12:00 pm - Game 16 Boys Championship Game

1:30 pm: Awards ceremony (Fox Gym)

  • Box Lunches for visiting schools (Saval Auditorium)

  • Participants depart

unnamed-1.jpg